Nasıl Başladı?

2012 yılında sağlık kuruluşları, hekimler, hasta dernekleri, STK ve yerel yönetimler işbirliği ile ilk programını hayata geçirdi: MEME OKULU PROJESİ.

Meme Okulu Programları, “Meme” konusunun toplumumuzda konuşulabilir hale gelmesini sağlamayı, kadınları erken teşhis yöntemleri hakkında bilgilendirmeyi ve toplumu kadın sağlığı konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyerek Türkiye’nin 10 şehrinde 20’den fazla yerel yönetim ve STK ile iş birliği ile 10 binden fazla kadına ulaştı.

10 binden fazla kadına alanında uzman hekim ve hemşirelerden oluşan tıbbi eğitmen kadro tarafından planlanmış bir program dahilinde meme kanseri farkındalığı ve kendi kendine meme muayenesi eğitimleri verildi.

Her ayın 10’u, 10 dakika

Meme kanseri, kadınlar arasında en yaygın görülen kanserlerin başında geliyor, görülme sıklığı giderek artarken meme kanserine yakalanma yaşı düşüyor.

Erken teşhis edilen meme kanserinin tedavisi mümkün. Erken teşhisin en önemli unsuru ise kadının düzenli olarak kendi kendini muayene etmesi: her adet döneminin 10’uncu günü sadece 10 dakika sürecek bir muayene ile bu hastalık erken dönemde fark edilebilir.

“Her ayın 10’u, 10 dakika” sloganıyla sürdürdüğümüz Meme Okulu Projesi ile, “meme” konusunun toplumumuzda konuşulabilir hale gelmesini sağlamayı, kadınları erken teşhis yöntemleri hakkında bilgilendirmeyi ve toplumu kadın sağlığı konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyoruz.

Aralarında SENATURK ve Avrupa Meme Bilimi Akademisi (EAoS) üyelerinin de olduğu uzman hekimler tarafından kurulan Meme Okulu, bu alanda Türkiye’nin önde gelen ve bilimsel içerikleri bu alanda otör olan Avrupa Meme Bilimleri Akademisi kılavuzları çerçevesinde sunulan sosyal sorumluluk projesi olmak üzere hayata geçirildi.

Meme Okulu kapsamında, kadınların, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının erken teşhis yöntemleri, memenin korunması ve genel kadın sağlığı hakkında bilinçlendirilmesi amacıyla eğitim ve sağlık taramaları başta olmak üzere etkinlikler yapılarak tıpkı bir okul gibi farkındalık çalışmalarının sürekliliğinin sağlanması amaçlanıyor.

Proje kapsamında hazırladığımız sitemizde meme kanseri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi bulabilir, uzman hekimlerimizin farkındalık videolarını izleyebilir, yaşanmış hikayeleri okuyabilir ve etkinliklerimizi takip edebilirsiniz.

Tüm kadınların kendilerine “Her ayın 10’u, 10 dakika” ayırmalarını sürekli kılmak dileğiyle...